زمان مطالعه : 3 دقیقه

حسابداری تعهدی

حسابداری تعهدی

حسابداری تعهدی چیست؟

مبنای حسابداری  تعهدی، به مفهومی اطلاق می شود که در آن ثبت درآمدها در هنگام کسب درآمد و انجام هزینه هاجایگاه ویژه ای دارد. استفاده از این مفهوم بر ترازنامه نیز تأثیر می گذارد. ، جایی که مطالبات یا بدهی ها حتی در صورت عدم وجود رسید نقدی یا پرداخت نقدی معمولاً اشتباه ثبت می شود.

 

نرم افزار حسابداری ملک با حالت ابری و امکانات پیشرفته می تواند در هر نوع حسابداری موثر باشد.

 

حسابداری تعهدی روش استاندارد برای ثبت معاملات برای همه مشاغل بزرگ است. این مفهوم با مبنای نقدی حسابداری متفاوت است. ، که بر اساس آن درآمدها هنگام دریافت وجه نقد و هزینه ها هنگام پرداخت نقدی آن ثبت می شود. به عنوان مثال ، شرکتی که بر اساس حسابداری تعهدی فعالیت می کند ، به محض صدور فاکتور به مشتری ، فروش را ثبت می کند. ، در حالی که یک شرکت نقدی قبل از ثبت فروش ، منتظر دریافت پول است. به طور مشابه ، یک شرکت مبتنی بر تعهدی هزینه ای را که متحمل شده است ثبت می کند. ، در حالی که یک شرکت مبتنی بر پول نقد قبل از ثبت هزینه ، منتظر پرداخت به تامین کننده خود می باشد.

 

حسابدار چه می کند؟

در مبنای تعهدی حسابداری ، حسابدار تمایل دارد که درآمدها و هزینه ها را در مدت زمان مشخص به طور یکسان تشخیص دهد. ، بنابراین از نظر سرمایه گذاران معتبرترین سیستم حسابداری برای تعیین نتایج عملیات ، وضعیت مالی و جریانات نقدی یک تجارت همین حسابداری تعهدی است. به طور خاص ، از اصل تطبیق پشتیبانی می کند. که بر اساس آن درآمدها و کلیه هزینه های مربوط باید در همان دوره گزارش ثبت شود. با انجام این کار ، باید بتوان میزان کامل سود و زیان مربوط به معاملات تجاری خاص را در یک دوره مالی  واحد گزارش مشاهده کرد.

 

حسابدار چه تصمیمی باید در قبال انتخاب روش حسابداری در یک سازمان کند ؟ و چه نرم افزاری استفاده کند؟ از ما بپرسید..

 

مبنای تعهدی مستلزم استفاده از برآوردها در مناطق خاصی است. به عنوان مثال ، یک شرکت باید هزینه ای را برای بدهی های تخمینی که هنوز ایجاد نشده است ، ثبت کند. با انجام این کار ، تمام هزینه های مربوط به یک معامله و حتی درآمد همزمان با کسب درآمد ثبت می شود. ، که منجر به صورت سود و زیان می شود که نتایج عملیات را به طور کامل منعکس می کند. به طور مشابه ، مقادیر تخمینی بازده محصول ، کمک هزینه فروش و موجودی منسوخ ممکن است ثبت شود. این برآوردها ممکن است کاملاً صحیح نباشند. و بنابراین می توانند به صورتهای مالی با اهمیت اما نادرست منجر شوند. در نتیجه ، هنگام برآورد هزینه های تعهدی باید از مراقبت قابل توجهی استفاده شود.

 

چه زمانی از مبنای تعهدی حسابداری اجتناب شود

یک شرکت کوچک ممکن است از استفاده مبنای حسابداری تعهدی اجتناب کند. ، زیرا به مهارت حسابداری قابل توجهی نیاز دارد. همچنین ، صاحب مشاغل کوچک ممکن است زمان ورود و خروج پول نقد را برای ایجاد مقدار کمتر درآمد مشمول مالیات تحت حسابداری نقدی انتخاب کند ، که می تواند منجر به تعویق پرداخت مالیات بر درآمد شود.

 

مشکلات مبنای  حسابداری تعهدی

شکست قابل توجه در مبنای تعهدی حسابداری این است که می تواند نشان دهنده وجود سود باشد. ، حتی اگر جریانهای نقدی مرتبط هنوز رخ نداده باشد. نتیجه می تواند یک نهاد ظاهراً سودآور باشد که شدیداً به  نقدینگی محتاج است. ، و بنابراین ممکن است با وجود گزارش میزان سودآوری ورشکسته شود. در نتیجه ، شما باید به صورت جریان های نقدی یک تجارت توجه کنید ، که نشان دهنده جریان نقدینگی به داخل و خارج از یک کسب و کار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.