به وبلاگ شرکت ملک خوش آمدید. | وب سایت شرکت حسابداری ملک

زمان مطالعه :

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی پیچیده تر از تهیه صورتهای مالی عمومی بر اظهارنامه و پرداخت مالیات متمرکز است.

اظهارنامه های مالیاتی که  ارائه  می دهند به ماهیت تجارت شان بستگی دارد. شما  می توانید مسئولیت اظهارنامه های مالیاتی خود را به عهده بگیرید یا یک حسابدار برای کمک پیدا کنید. یک حسابدار یا مشاور مالیاتی ، همچنین می تواند به شما کمک کند محاسبه کنید که چقدر مالیات باید بپردازید و چگونه پرداخت های مالیاتی آینده خود را انجام دهید و یا کدام روش های حسابداری مالیاتی برای کسب و کار شما بهتر است.

 

 

حسابداری مالیاتی و خودارزیابی

برای کارمندان و مستمری بگیران ، مالیات بر درآمد معمولاً به طور خودکار از حقوق و حقوق بازنشستگی گرفته می شود. با این حال ، اگر خود اشتغالی دارید و درآمد شما بیش از ۱۰ میلیون تومان است یا  ازمعیارهای دیگری برخوردار هستید ، باید اظهارنامه مالیاتی خود را ارزیابی کنید.

برای شرکت های بازرگانی تنها ، سوابق خاصی وجود دارد که باید برای تکمیل سنجش خود ارزیابی کنید ، از جمله این سوابق عبارتند از:

فروش و درآمد

هزینه ها

سوابق مالیات بر ارزش افزوده

شما باید این سوابق را حداقل پنج سال  نزد خود نگه دارید و به علت وجود موجودی پایان دوره حسابداری و مانده بانک در پایان سال ، ممکن است لازم باشد که اطلاعات تکمیلی را  برای اطلاعات بیشتر ارائه دهید.

حسابداری مالیاتی و مالیات شرکت

اگر شغل شما مشمول مالیات شرکت می باشد ، لازم است که در پایان دوره حسابداری اظهارنامه مالیاتی شرکت را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهید. هنگام ارسال اظهارنامه مالیاتی شرکت ، باید محاسبه کنید که :

در رابطه با مالیات شرکت چقدر سود یا زیان کردید؟

چقدر باید برای قبض مالیات شرکت خود بپردازید؟

حتی اگر مالیات شرکتی برای پرداخت ندارید ، باز هم باید اظهارنامه مالیاتی شرکت خود را ارائه دهید. اما این نکته را هم باید بدانید که همه معامله گران و مشاغل مجبور به ارائه اظهارنامه مالیاتی شرکت نیستند .و می تواند به ارزیابی مالی خود اکتفا کنند.

حسابداری مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده

اگر مشاغل شما برای مالیات بر ارزش افزوده ثبت شده است ، برای محاسبه میزان مالیات بر ارزش افزوده خود یا بازپرداخت شما باید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را ثبت کنید. روش های مختلفی برای حساب کردن مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد ، از جمله:

طرح استاندارد حسابداری مالیات بر ارزش افزوده: این طرح از اصول حسابداری تعهدی پیروی می کند ، به این معنی که مالیات بر ارزش افزوده هنگام صدور فاکتور به مشتری یا دریافت از تأمین کننده گزارش می شود.

طرح مالیات بر ارزش افزوده حسابداری نقدی: با رعایت اصول حسابداری نقدی ، طرح مالیات بر ارزش افزوده حسابداری نقدی به جای اینکه در حین صدور فاکتور پرداخت شود ، مالیات بر ارزش افزوده را براساس زمان پرداخت ، پرداخت می کند.

طرح مالیات بر ارزش افزوده سالانه: در حالی که اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده معمولاً باید چهار بار در سال ارسال شود ، در ذیل یک برنامه سالانه میتوان گزارش های مالیات بر ارزش افزوده را ارسال کرد و مشاغل ثبت نام شده در این طرح با توجه به صورتحساب مالیات بر ارزش افزوده نهایی پرداخت های سه ماهه یا ماهانه خود را انجام می دهند.

 

اگر برای مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام کرده اید ، باید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را در بالای سایر اظهارنامه های مالیاتی خود ارائه دهید. همچنین هنگام ارائه اظهارنامه های خوداظهاری و اظهارنامه مالیاتی شرکت ، باید مالیات بر ارزش افزوده را نیز در نظر بگیرید.

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید
برچسب ها :

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of