به وبلاگ شرکت ملک خوش آمدید. | وب سایت شرکت حسابداری ملک

زمان مطالعه :

فرآیند حسابداری

فرآیند حسابداری سه نوع تراکنش جداگانه دارد که برای ثبت معاملات تجاری در سوابق حسابداری استفاده می شود. و این اطلاعات سپس در صورتهای مالی جمع می شود. برای صحبت فرایند حسابداری باید ابتدا انواع معاملات را بررسی کنیم.

 

 انواع معاملات:

  1. اولین نوع معامله اطمینان از این است که ورودی های معکوس دوره قبل در واقع معکوس شده اند.
  2. گروه دوم شامل مراحلی است که برای ثبت معاملات فردی در سوابق حسابداری مورد نیاز است.
  3. گروه سوم پردازش پایان دوره است که برای بستن دفاتر و تهیه صورتهای مالی لازم است.

بعد از بررسی نوع معاملات حال  سه قسمت از فرآیند حسابداری  را بررسی خواهیم کرد.

 

شروع پردازش دوره

باید قبول کنیم که همه معاملات تعیین شده به عنوان ورودی های معکوس یک فرایند حسابداری در دوره های گذشته در واقع معکوس شده اند. با این کار اطمینان حاصل می شود که معاملات در دوره فعلی دو بار ثبت نشده اند. این معاملات معمولاً به عنوان ورودی های معکوس در نرم افزار حسابداری پرچم گذاری می شوند ، بنابراین برگشت باید به صورت خودکار انجام شود. با این وجود ، حساب ها را در ابتدای دوره فرایند حسابداری بررسی کنید تا معکوس ها را تأیید کنید. اگر یک پرچم معکوس در نرم افزار حسابداری تنظیم نشده باشد ، ورودی باید با استفاده از یک ورودی دفتر روزنامه  جدید به صورت دستی معکوس شود.

 

 

چرخه حسابداری

چرخه حسابداری

 

معاملات فردی

مراحل مورد نیاز برای معاملات فردی در فرآیند حسابداری عبارتند از::

 

یک :

معامله را شناسایی کنید. سپس مشخص کنید که چه نوع معامله ای ممکن است باشد. به عنوان مثال می توان به خرید کالاها از تأمین کنندگان ، فروش محصولات به مشتریان ، پرداخت حقوق کارمندان و ثبت رسید وجه نقد از مشتریان اشاره کرد.

 

نکته مهم :

تهیه سند غالباً برای شروع معامله یک سند تجاری تهیه یا شناسایی می شود ، مانند فاکتور به مشتری یا فاکتور به  تأمین کننده کالا

 

دوم  :

حساب ها را شناسایی کنید. هر معامله تجاری در یک حساب در پایگاه داده حسابداری مانند حساب درآمد ، هزینه ، دارایی ، بدهی یا حساب سهامداران سهام ثبت می شود. مشخص کنید که از کدام حساب ها برای ثبت معامله استفاده می شود.

 

سوم :

ثبت معامله معامله را در سیستم حسابداری وارد کنید. این کار یا با ثبت در ژورنال و یا با یک فرم معاملات آنلاین بصورت آنلاین انجام می شود (مانند این مورد برای ثبت رسیدهای نقدی در برابر حسابهای باز دریافتنی). در حالت دوم ، معامله اطلاعات ثبت را در مجموعه حسابهای از پیش تعیین شده (که می تواند جایگزین شود) تشکیل می دهد.

این چهار مرحله بخشی از فرآیند حسابداری است که برای ثبت معاملات فردی در سوابق حسابداری استفاده می شود.

 

پردازش پایان دوره

مراحل باقیمانده در فرآیند حسابداری برای جمع آوری تمام اطلاعات ایجاد شده در مراحل قبل و ارائه آنها در قالب صورتهای مالی استفاده می شود. مراحل عبارتند از:

 

۱: تراز آزمایشی را تهیه کنید. مانده آزمایشی لیستی از مانده های پایان یافته در هر حساب است. کل بدهی های موجود در نسخه آزمایشی باید برابر با کل همه اعتبارات باشد. در غیر این صورت ، در ورود معاملات اصلی خطایی رخ داده است که باید در مورد آن تحقیق و تصحیح شود.

۲: تراز آزمایشی را تنظیم کنید. ممکن است لازم باشد تراز آزمایشی تنظیم شود ، یا تصحیح اشتباهات یا ایجاد انواع مختلف کمک هزینه یا برای درآمد یا هزینه دوره.

۳: تراز آزمایشی تنظیم شده را تهیه کنید. این تراز آزمایشی اصلی است ، بعلاوه و منفی تمام تنظیماتی که بعداً انجام شده است.

۴: تهیه صورتهای مالی صورتهای مالی را از تراز آزمایشی تنظیم شده ایجاد کنید. اقلام دارایی ، بدهی و سهام صاحبان سهام ترازنامه را تشکیل می دهند ، در حالی که اقلام خط هزینه درآمد ، صورت سود و زیان را تشکیل می دهند.

۵: دوره را ببندید. این شامل انتقال مانده موجودی در حسابهای درآمد و هزینه به حساب سود انباشته ، خالی گذاشتن و آماده دریافت معاملات برای دوره حسابداری بعدی است.

۶: یک تراز آزمایشی پس از بسته شدن تهیه کنید. فقط در نظر بگیرید که باید موجودی حساب صفر برای همه حساب های درآمد و هزینه داشته باشد.

 

 

برچسب ها : #چرخه حسابداری
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments