به وبلاگ شرکت ملک خوش آمدید. | وب سایت شرکت حسابداری ملک

زمان مطالعه :

مقدمه ای در حسابداری مالی

مقدمه ای در حسابداری مالی

 

حسابداری مالی یک شاخه تخصصی حسابداری است که معاملات مالی شرکت را رصد می کند. با استفاده از رهنمودهای استاندارد ، معاملات ثبت ، خلاصه و در گزارش مالی یا صورت مالی مانند صورت سود و یا ترازنامه ارائه می شود.

 

شرکتها صورتهای مالی را طبق یک برنامه معمول صادر می کنند. اظهارات خارجی در نظر گرفته می شود زیرا به افراد خارج از شرکت داده می شود ، در حالی که دریافت کنندگان اصلی مالکان / سهامداران و همچنین وام دهندگان خاص هستند.

اگر سهام یک شرکت به صورت عمومی معامله شود ، صورتهای مالی (و سایر گزارشهای مالی) آن به طور گسترده ای منتشر می شود و اطلاعات احتمالاً به دستگیرندگان ثانویه مانند رقبا ، مشتریان ، کارمندان ، سازمانهای کارگری و تحلیلگران سرمایه گذاری می رسد.

 

ذکر این نکته مهم است که هدف از حسابداری مالی گزارش نکردن ارزش یک شرکت نیست. بلکه هدف آن تهیه اطلاعات کافی برای دیگران برای ارزیابی ارزش یک شرکت برای خودشان است.

 

از آنجا که صورتهای مالی خارجی توسط افراد مختلفی به طرق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد ، حسابداری مالی دارای قوانینی مشترک است که به عنوان استانداردهای حسابداری و اصول پذیرفته شده حسابداری (GAAP) شناخته می شود.

در ایالات متحده ، هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) سازمانی است که استانداردها و اصول حسابداری را توسعه می دهد. شرکت هایی که سهام آنها به صورت عمومی معامله می شود نیز باید از شرایط گزارش کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) ، آژانس دولت ایالات متحده پیروی کنند.

 

 

 

مقدمه ای بر حسابداری مالی

حسابداری مالی

 

 

حسابداری دوبل

 

در قلب حسابداری مالی  سیستمی وجود دارد که تحت عنوان حسابداری دوبل (یا “حسابداری دوبار ورود”) شناخته می شود. هر معامله مالی که یک شرکت انجام می دهد با استفاده از این سیستم ثبت می شود.

 

اصطلاح “ورود مضاعف” به این معنی است که هر معامله حداقل روی دو حساب تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، اگر شرکتی ۵۰ هزار دلار از بانک خود وام بگیرد ، حساب Cash شرکت افزایش یافته و حساب Notable Payable شرکت افزایش می یابد.

دوبار ورود همچنین به این معنی است که یکی از حساب ها باید مبلغی را به عنوان بدهی وارد کند و یکی از حساب ها باید مبلغی را به عنوان بستانکار وارد کند. برای هر معامله مشخص ، مبلغ بدهی باید برابر با بستانکار باشد.

مزیت حسابداری دوبار ورود به سیستم این است: در هر زمان مشخص ، مانده حساب دارایی شرکت با مانده بدهی آن و حساب سهامداران سهام (یا صاحب آن) برابر خواهد بود. (برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی حفظ این برابری ، به توضیح معادله حسابداری مراجعه کنید.)

مبنای تعهدی حسابداری

حسابداری مالی برای پیروی از مبنای تعهدی حسابداری لازم است (در مقابل “مبنای نقدی” حسابداری). براساس مبنای تعهدی ، درآمد هنگام دستیابی گزارش می شود نه هنگام دریافت پول. به همین ترتیب ، هزینه ها هنگام تحقق گزارش می شوند ، نه هنگام پرداخت.

به عنوان مثال ، اگرچه ناشر مجله برای اشتراک سالانه چک ۲۴ دلار از مشتری دریافت می کند ، ناشر مبلغ ماهانه ۲ دلار (یک دوازدهم مبلغ اشتراک سالانه) را به عنوان درآمد گزارش می کند. به همین ترتیب ، هر ماه هزینه مالیات بر دارایی خود را به عنوان یک دوازدهم لایحه سالانه مالیات بر املاک گزارش می کند.

 

با پیروی از مبنای تعهدی حسابداری ، سودآوری ، دارایی ها ، بدهی ها و سایر اطلاعات مالی یک شرکت با واقعیت اقتصادی خواهد داشت

اصول حسابداری

 

اگر قرار باشد حسابداری مالی مفید باشد ، گزارش های یک شرکت باید معتبر ، قابل فهم و قابل مقایسه با سایر شرکت ها باشد. برای این منظور ، حسابداری مالی از مجموعه قوانین متداولی پیروی می کند که به عنوان استانداردهای حسابداری یا اصول حسابداری عمومی پذیرفته شده شناخته می شوند (GAAP ، به معنای “شکاف” تلفظ شده)

 

GAAP مبتنی بر برخی اصول و مفاهیم اساسی اساسی مانند اصل هزینه ، اصل تطبیق ، افشای کامل ، نگرانی در حال حرکت ، نهاد اقتصادی ، محافظه کاری ، ارتباط و قابلیت اطمینان است.

 

GAAP ، ثابت نیست. این شامل برخی استانداردهای بسیار پیچیده است که در پاسخ به برخی معاملات تجاری بسیار پیچیده صادر شده است. GAAP همچنین به شیوه های حسابداری اشاره دارد که ممکن است مختص صنایع خاصی مانند خدمات ، بانکداری و بیمه باشد. غالباً این استاندارد ها در با تغییر هر دولت تغییر پیدا میکند.

 

نرم افزار مالی ملک

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of