به وبلاگ شرکت ملک خوش آمدید. | وب سایت شرکت حسابداری ملک

زمان مطالعه :

نگرانی بسیاری از مودیان مالیاتی

 نگرانی بسیاری از مودیان مالیاتی از مالیات های تشخیصی ناشی از تراکنش های بانکی:

 ️پس از صدور برگ های تشخیص مالیاتی خصوصا سال ۱۳۹۳ مودیان ناشی از تراکنش های بانکی و ارسال پیامک با ارقام بعضا نجومی ، نگرانی ها همچنان از بابت چگونگی حل و فصل این دسته از پرونده برای صاحبان تراکنش ادامه دارد و البته برای ادارات امور مالیاتی از بابت مسیر قطعیت و پس از ان وصول مالیاتهای مطالبه شده .
عمده ی پرونده های مالیاتی از این حیث ، با توجه به ارسال تراکنش های تکمیلی سال ۱۳۹۳ در روزهای آخرِ رسیدگی و مدت محدود تهیه و تنظیم لایحه از ناحیه مودیان و از طرفی ضیق وقت جهت رسیدگی دقیق از ناحیه ماموران مالیاتی منتخب ، باعث گردید بدون توجه به بخشنامه ۳۱/ ۱/ ۱۳۹۹ سازمان امور مالیاتی منجر به صدور ناعادلانه برگ تشخیص مالیاتی از حیث نحوه رسیدگی گردد.

نگرانی رایج در بین مودیان مالیاتی

کدام گردش حسابها ملاک تشخیص درآمد مشمول مالیات نیست؟

در این میان، قوانین می‌گوید که در صورت بررسی گردش حساب بانکی و رسیدگی توسط سازمان امور مالیاتی، مواردی هم وجود دارد که ملاک تشخیص درآمد مشمول مالیات نیست. به این معنا که تراکنش هایی که موید گردش وجوه بین حسابهای مختلف بانکی یک مودی است، به عنوان درآمد منظور نخواهد شد؛ ضمن اینکه مبالغ واریزی به حساب مودی که مربوط به دریافت وام و تسهیلات است، ماهیتا به عنوان درآمد تلقی نمی شود.

 راهکار پیشنهادی حسابداران ارشد

توصیه به ایندسته از مودیان این است، گزارش رسیدگی منجر به صدور برگ تشخیص را دریافت داشته و با مشورت از اشخاص خبره مالیاتی در این زمینه با تنظیم لایحه ای مستدل و متقن برگرفته از بخشنامه ۳۱/ ۱/ ۹۹ که عمدتا به هر دلیل مورد توجه ماموران مالیاتی منتخب قرار نگرفته ، اقدامات لازم جهت ادامه رسیدگی توسط رئیس امور مالیاتی ، هیات های حل اختلاف درون سازمانی و در نهایت برون سازمانی انجام پذیرد
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of