به وبلاگ شرکت ملک خوش آمدید. | وب سایت شرکت حسابداری ملک

زمان مطالعه : 3 دقیقه

اعتراض مالیاتی چه مراحلی دارد؟

با توجه به وسعت و گستردگی وظایف روزمره ای که بر عهده دولت ها می باشد، لازم است تا منابع کافی برای انجام آن ها وجود داشته باشد. درآمدهای مالیاتی یکی از راههای تأمین این بودجه می باشد که در حال حاضر بزرگ ترین منبع پایدار درآمدی دولت ها در تأمین بودجه می باشد. بر اساس ماده ۲۳۷ قانون مالیاتهای مستقیم، تشخیص مالیات باید براساس مأخذ صحیح و متکی به دلایل و اطلاعات کافی باشد. ولی در برخی موارد مؤدیان مدعی به عدم رعایت قوانین و مقررات و تشخیص مالیات به صورت نادرست می باشند. در این موارد، جهت رعایت حال مؤدیان و ایجاد اعتماد آنها قانون فرصت اعتراض به تشخیص دستگاه مالیاتی را فراهم نموده است. از ابتدایی ترین حقوق مؤدیان فرصت اعتراض به عملکرد دستگاه مالیاتی می باشد . لذا علاوه بر فرصت اعتراض به میزان مالیات یا درخواست تعدیل و رعایت مقررات قانونی مالیات وجود دارد ، تخلفات انتظامی مأموران مالیاتی نیز قابل پیگیری است.

اعتراض مالیاتی چه مراحلی دارد؟

 • توافق با اداره امور مالیاتی
  هنگامی که برگ تشخیص مالیات صادر و به مؤدی ابلاغ شده و وی نسبت به آن معترض باشد می تواند ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ شخصاً یا به وسیله وکیل تامالاختیار خود به اداره امور مالیاتی مراجعه و با ارائه دلایل و اسناد و مدارک کتباً تقاضای رسیدگی مجدد نماید. در ابتدا جهت کوتاه نمودن مسیر رسیدگی، اعتراض به صورت اداری مورد رسیدگی قرار می گیرد. در این مرحله بر اساس دلایل و اسناد و مدارک، مالیات تعدیل شده و یا جهت رسیدگی به هیأت های حل اختلاف ارجاع می گردد.
 • هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی
  اساساً رسیدگی در هیأت ها به صورت حضوری بوده و مؤدی یا نماینده وی و نیز نماینده اداره امور مالیاتی می تواند در جلسه رسیدگی حاضر شوند. در این هیأت ها به صورت تخصصی و با حضور قاضی، نماینده سازمان امور مالیاتی کشور و نماینده تشکل ها یا مجامع حرفه ای رسیدگی به پرونده های مالیاتی انجام می شود. بر اساس ماده ۲۴۷ قانون مالیاتهای مستقیم، آراء هیأت های حل اختلاف بدوی غیر قطعی و قابل اعتراض ظرف مدت بیست روز از تاریخ ابلاغ رأی به مؤدی می باشد.
 • هیأت حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر
  در اصلاحات قانون مالیات های مستقیم در سال ۱۳۸۰ ماده ۲۴۷ از مواد قانون مالیات ها حذف گردید و در حقیقت رسیدگی هیأت های حل اختلاف به صورت یک مرحله ای درآمد و اعتراض به آرای هیأت حل اختلاف فقط قابل رسیدگی در شورای عالی مالیاتی گردید. بنابراین به موجب ماده واحده قانون الحاق یک ماده به عنوان ماده ۲۴۷ به قانون مالیات های مستقیم در تاریخ ۲۰/۰۲/۱۳۸۸ این ماده مجدداً احیا گردید و به موجب آن در صورتی که آرای هیأت های حل اختلاف بدوی ظرف بیست روز پس از ابلاغ (مطابق ماده ۲۰۳) مورد اعتراض کتبی مؤدی یا مأموران مالیاتی قرار گیرد، قابل رسیدگی در هیأت حل اختلاف تجدید نظر خواهد بود.با توجه به این که رسیدگی های مقرر در شورای عالی مالیاتی یا دیوان عدالت اداری طولانی است، قانون گذار پیش بینی نموده است که بسیاری از اختلافات مالیاتی در همان مراحل اول حل و فصل گردد. این راه حل، هم برای مؤدیان مالیاتی سودمند است و هم دستگاه مالیاتی، زیرا وضعیت مؤدی زودتر روشن و شفاف می گردد و دستگاه مالیاتی نیز هر چه سریع تر به وصول مالیات می پردازد.
 • شورای عالی مالیاتی
  هر گاه اداره امور مالیاتی یا مؤدی در موعد مقرر نسبت به رأی قطعی هیأت حل اختلاف مالیاتی شکایت داشته باشد، مرجع رسیدگی به آن شورای عالی مالیاتی می باشد. این شورا به شکایات مطروحه که با دلایل و یا ارائه اسناد و مدارک صراحتاً یا تلویحاً ادعای نقض قوانین و مقررات موضوعه یا ادعای نقص رسیدگی شده باشد، بدون ورود به ماهیت امر صرفاً از لحاظ رعایت تشریفات و کامل بودن رسیدگی های قانونی و مطابقت مورد با قوانین و مقررات موضوعه به موضوع رسیدگی و مستندا به جهات و اسباب و دلایل قانونی رأی مقتضی بر نقض آرای هیأت های حل اختلاف مالیاتی و یا رد شکایت مزبور صادر می نماید.
 • هیأت مقرر در ماده ۲۵۱ مکرر
  رسیدگی به شکایات از مالیات های قطعی توسط این مرجع رسیدگی که به عنوان یکی از طرق شکایت فوق العاده می باشد.همچنین به علت انقضای مهلت های اعتراض قابل طرح در مرجع دیگری نیست. دستور رسیدگی در این مرجع به عهده وزیر امور اقتصادی و دارایی می باشد که به هیأتی مرکب از سه نفر با انتخاب وزیر ارجاع می گردد. رأی اکثریت قطعی و لازم الاجرا می باشد. لازم به ذکر است که آرای این هیأت قابل شکایت در دیوان عدالت اداری کشور می باشد.
به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of